زنجیر گذشته

پ ن : شجاعت یعنی توانایی اندیشیدن مستقل از تجارب گذشته مستقل از تعصب و مستقل از چهارچوب

سوگیری نسبت به گذشته یکی از خطاهای شناختی مغز است به این معنی که من بیش از حد ممکن به تجربیات گذشته ام تکیه میکنم و مدلهایی را که یاد گرفته ام برای آینده نیز استفاده میکنم ولی الزاما آینده در امتداد گذشته نیست و جوابهای قدیمی نیز پاسخ مناسبی برای مسایل جدید نیستند.

بیاید چند تا مثال در این خصوص مطرح کنیم:‌

شریک عاطفی: (همسر – معشوقه – دوست پسر – دوست دختر و هر جنس مخالف دیگری )

شریک عاطفی شما معتاد ٫ سیگاری و یا دایم الخمر بوده است و پس از جدایی از شریک عاطفی خود قصد ایجاد رابطه با نفر بعدی را دارید تمام ذهنیت شما حول سلامت و امور مربوط به اعتیاد می چرخد و در واقع نسبت به گذشته سو گیری دارید همسر آینده شما احتمالا فردی سالم و ورزشکار باشد که لب به الکل نیز نمیزند ولی شاید هر روز به شما خیانت کند چرا که تمرکز شما فقط بروی یک موضوع بوده است.

ماشین قبلی شما ترمزش دچار نقص بوده و ماشین بعدی که میخرید یک ترمز ABS دارد و هزینه ای 4 برابری برای آن پرداخت کرده اید که تا آخر عمر باید قسط آن را شبیه داستان گردنبند دموپاسان بپردازید شما سوگیری نسبت به ترمز دارید و یک ترمز ABS چهل میلیونی خریده اید در حالیکه درآمد شما نهایتا در حد خرید یک ماشین 10 میلیونی و مقداری بالاتر است.

شریک تجاری قبلی شما کلاهبردار بوده است و شما بعد از یک شراکت ناموفق به همه شریک های دنیا سوظن دارید و اصولا شراکت نمیکنید. شما نسبت به عواقب کار تیمی سو گیری منفی دارید و نهایتا تنهایی را ترجیح میدهید.

گذشته زنجیر آینده نیست و زندگی بر خلاف باور عموم کاملا گسسته است و هر دست بازی با دست دیگر متمایز و مخالف است. ترجیج میدهم قبل از هر تصمیمی قسمت زیاد از حافظه خود را ریست کنم و با ذهنی پاک و بدون تعصب و کاملا خوشبین و سفید سراغ آینده بروم.

کسی که گذشته اش را با خود حمل میکند نه تنها وسعت دیدش بازتر نشده بلکه فقط به جنبه های منفی تجربه های خود تکیه دارد تجربه هایی که کاملا شخصی و بدون استفاده است و شاید بسیاری از مشکلات گذشته اش نیز به خود او ربط داشته باشد که او به اشتباه آن را به شرکا به ترمز و به همسرش وصل میکند.

یک انسان هوشمند نه از گذشته بت میسازد و نه در خواب و خیال آینده است بلکه او با تمام تلاش و امکاناتش دست به عمل میزند . نه در حسرت می ماند و نه در خیال. او واقعیتی برهنه و عریان است که مشغول بازی در زمین فعلی است.

اگر تجربه قرار است من را را ترسو٫ تهی از افکار جدید٫ همه چیز دان نادان٫ پیشگو در مورد وقایع آینده و یا بی مصرف کند ترجیح میدهم همه تجارب خود را به سطل زباله ای بسپارم.

منتشرشده توسط

Donkishot

فواد انصاری هستم کسی که تمام طول عمرش در مقایسه با عمر هستی و قدمت زندگی به اندازه ی چشم بر هم زدنی نیست و زندگیش یک سنگریزه ی کوچک بین دو عدم و دو سیاهچاله است. ولی این سنگریزه میخواهد خود به زندگیش معنا دهد و آن را باز تعریف و تغییر شکل دهد. foad.ansary@gmail.com

1 دیدگاه برای «زنجیر گذشته»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *